czwartek, 17 maja 2012

Olympique Lyon zwycięzcą Ligi Mistrzyń 2012

©AFP/Getty Image
Jedenastym triumfatorem Ligi Mistrzyń został po raz drugi z rzędu, zespół prowadzony przez Patrice'a Lair'a, Olympique Lyon. Tym samym zespół potwierdził, że w Europie należy liczyć się również z francuską piłką nożną. Z imponującym bilansem (8 zwycięstw, 1 remis, bilans bramkowy 39-1), zawodniczki podsumowały zwycięstwem tegoroczną edycję LM. Jako drugi zespół w historii, obroniły wywalczone w zeszłym roku to trofeum (po raz pierwszy dokonał tego szwedzka Umeå IK w sezonie 2002/03, 2003/04, kiedy to w Europie dominowały zespoły skandynawskie). Mecz od początku dobrze ułożył się dla zawodniczek z Francji, w 14 minucie błąd popełniła Melanie Behringer i w polu karnym faulowała zawodniczkę OL . Jedenastkę na gola, pewnym strzałem, zamieniła Le Sommer. Ten pierwszy gol sprawił, że zawodniczki wyraźnie poczuły się spokojniejsze i pewniejsze.
©AFP/Getty Images
"Publiczność (50,000 fanów zasiadło na stadionie) była dzisiaj po stronie Frankfurtu, co utrudniało nam grę, szczególnie do momentu zdobycia pierwszego gola" - powiedział trener OL, wytłumaczył również, że to zawsze jest bardzo ważne dla francuskiego klubu, pokonać niemiecki w Niemczech, gdzie piłka nożna jest na najwyższym poziomie na świecie. Niemcy mają najsilniejszą ligę i najsilniejszą drużynę narodową, ale to OL stać na zdobycie LM trzeci raz z rzędu w przyszłym roku. Patrice Lair podkreślił również, że ważne było jego przesłanie do zawodniczek, że stoi za nimi murem i wspiera je.
 "Wszyscy jesteśmy bardzo rozczarowani, większość zawodniczek miała łzy w oczach , ponieważ jest to drugi finał w ciągu tygodnia, w którym przegrywamy (drużyna z Niemiec przegrała w finale Pucharu Niemiec). W Lidze mamy wciąż matematyczne szanse na zajęcie  i musimy znaleźć słowa, żeby podnieść zawodniczki do poziomu, który zaprezentowały dzisiaj w drugiej połowie" - przyznał Sven Kahlert, trener Frankfurt.

OL ostatecznie wygrały 2:0, drugiego gola w 28' Abily i chociaż Niemki jeszcze dzielnie walczyły, to zespół z Lyon'u był dziś po prostu lepszy!